Azure DevOps : Azure Üzerinde Bir AspNet Projesi Nasıl Publish Edilir?

Mustafa Dikyar
3 min readOct 8, 2021

Herkese merhaba, bu makale ile azure tarafında Türkçe kaynak yaratmak adına ilk adımı atmayı hedefliyorum.

Kafamda bu süreç içerisinde ağırlıklı olarak şuan için Azure Devops giriş seviyesinde teoriden elimden geldiğince uzak kalıp pratikte süreçlerin nasıl işlediğini örnekler ile incelemeye çalışacağım.

İlk konumuz olan bir AspNet Web Uygulaması Azure Bulut Platformu üzerinde nasıl yayınlayabileceğimizi anlatacağım. Keyifli okumalar :)

  • İlk adım olarak portal.azure.com adresine gidiyoruz.

Microsoft hesabımız ile giriş yaptıktan sonra bizi Azure Hizmetlerinin görüldüğü bir dashboard karşılamakta. Buradan AppServices menüsüne gidiyoruz.

AppServices sayfasına geldiğimiz zaman burada varolan hizmetlerimizin bir listesinin yanı sıra hemen en yukarıda bu hizmetler ile ilgili yapabileceğimiz işlemleri barındıran bir menü olduğunu göreceksiniz.

Buradan Create menüsüne gidiyoruz. Burada bizi bir form ekranı karşılıyor.

Burada başlangıçta temel olarak Web Uygulamamız için bir unique domain bilgisi yanında hangi işletim sisteminde çalışmak istediğimizi ve Runtime Stack olarak gördüğümüz alan olan hangi çalışma zamanı yığını (.Net, PHP, Python, Java, Node, Ruby) ile çalışmak istediğimizi seçiyoruz.

Bulunduğumuz noktada en aşağıda gördüğümüz Review + create butonuna tıklayarak önizlememizi yaptıktan sonra web uygulamamızı oluşturuyoruz.

Şimdiye kadar herhangi bir hata almadıysanız ve aşağıdaki uyarıyı görüyorsanız eğer AppService’imizi oluşturmuş bulunmaktayız.

Bulunduğumuz sayfadan Go to resourse butonuna tıklayarak servisimiz ile ilgili detayların bulunduğu sayfaya geçiyoruz.

Bu sayfayı kabaca incelediğiniz takdirde ilgili servisimizle ilgili bir çok bilgi ve yapılabilecek işlemlerin bulunduğunu gözlemleyebiliriz.

Yukarıda görülen menüden Get publish profile butonuna tıklayarak yapılandırmamızı bilgisayarımıza indiriyoruz.

Bulunduğumuz noktada neredeyse azure bulut platformu üzerindeki tüm işlemlerimizi tamamladığımızı söyleyebiliriz.

Web projemize geliyoruz ve yukarıda gözlemlediğimiz Publish’e tıklıyoruz.

Açılan sayfada önce New butonuna ardından da Import Profile’e tıklıyoruz.

Açılan sayfa üzerinden daha önce indirdiğimiz yapılandırma dosyamızı seçiyoruz. Finish dedikten sonra aşağıdaki gibi bir son adım sayfası bizi karşılıyor.

Ekranda görünen Publish butonuna basarak projemizi yayınlamak için son adımı uyguluyoruz ve Output’u gözlemlemeye başlıyoruz.

İşlemlerimizin başarılı olduğuna dair mesajlarımızı gördükten sonra ilgili url üzerinden web sitemize erişebiliyoruz.

Böylelikle bu alandaki ilk makalemizi tamamlamış bulunuyoruz. Umarım faydalı bir türkçe kaynak üretebilmişimdir. Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

Keyifli kodlamalar.

--

--